неделя, 5 юни 2011 г.

Главна паша



Прегледайте пчелните семейства преди главната паша и поставете необходимите магазини и корпуси


Кога започва главната паша?

пита с пилоГлавната паша настъпва, когато започне цъфтежът на онези медоносни растения (в радиус до 2-3 км около пчелина), от които пчелите събират най-много нектар и прашец.
Медоносни растения са репко, еспарзета, акация, лавандула, люцерна, кориандър, резене, слънчоглед, липа, памук и др. Важно е да се знае, че преди настъпването на главната паша пчеларят трябва да направи преглед на пчелните семейства. Това се прави за да се осведомим за силата и здравословното състояние на пчелните семейства, защото след поставянето на магазините или корпусите, семействата не бива да се безпокоят. С този преглед пчеларят установява, каква е готовността на пчелните семейства за използване на пашата и взима необходимите мерки срещу евентуални неблагополучия. Преди самата главна паша семействата трябва да са разполагат с много пчели и запечатано пило.

Кога разбираме, че пчелните семейства не са готови за главната паша?

Семействата, които не са изпълнили с пчели плодника на кошера Дадан-Блат, както и поне 2 корпуса на многокорпусния кошер, не са готови за главната паша. Записваме в пчеларския бележник, каква е силата на пчелните семейства, на кои от тях трябва да се поставят магазини или корпуси и кога да стане това. Преценяват се и майките, за да се знае кои от тях трябва да сменим. Когато някои семейства са заложили роеви маточници, трябва да се вземат спешни мерки за прекратяване на роевото състояние Внимателно преглеждаме откритото и запечатаното пило и установяваме, какво е здравословното му състояние.

Как разбираме дали е започнала главната паша?

  • летежът на пчелите се усилва;
  • натоварените с нектар пчели са с по-издути коремчета;
  • кацат тежко на прилетната дъска;
  • вижда се, че пчелите са надградили или запечатали с нов бял восък запълнените с пресен мед килийки в горния край на питите - питите са „забелени”;
  • пчелите изпреварват майката и запълват с пресен нектар освободените от излюпването на младите пчели килийки;
  • при накланяне на пита с пресен нектар, той започва да капе защото е рядък;
  • пчелите не обръщат внимание на отворения кошер и затова при усилена паша няма опасност от кражба.

Трябва да се следи и състоянието на контролния кошер. Когато теглото му започне да се увеличава с 0,4-0,5 кг дневно и крайните пити в гнездото са запълнени с мед, това са сигурни признаци, че главната паша е настъпила. Когато започне главната паша всички пчелари трябва да поставят магазини или корпуси на пчелните семейства. Те трябва се заредят предварително само с изградени пити или в комбинация от изградени пити и с рамки с восъчни основи.

Преди да поставим питите в пчелните семейства трябва да направим следното:

  • почистваме ги от налепения по рамките прополис и восък;
  • оставяме питите да престоят известно време в чисто проветриво помещение.
Магазините и корпусите трябва да се поставят привечер, защото не трябва да безпокоим пчелите по време на пашата през деня. През нощта пчелите успяват да почистят и да подготвят дадените им пити и така се подготвят за новия ден. Когато семействата в Дадан-Блатовите кошери не са добре развити, пчелите не се качват веднага в магазина, защото майката снася свободно яйца и пчелите работнички са заети с грижите за пилото.

За да принудим пчелите да се качат в магазина трябва:

  • да стесним гнездото, като отнемем 2-3 от празните пити;
  • когато и това не помогне, в средата на магазина се издигаме 1-2 плодникови пити с откритопило и когато пчелите започнат да работят и на съседните магазинни пити, то тогава връщаме плодниковите рамки на мястото им.
При многокорпусните кошери в началото на главната паша се поставя при необходимост трети корпус. Когато семейството е много силно или се използва помощна майка, а пашата е много силна, трябва да сложим и четвърти корпус. Когато корпусът е с изградени пити, то той трябва да се постави отгоре върху основното семейство. Когато корпусът е с восъчни основи или смесени пити, то той трябва да се сложи се между двата корпуса с пило. И при двата случая, долните корпуси разменят местата си така, че корпусът с майката да бъде най долу.

Някои пчелари намаляват с 1-2 питите в магазина или в корпусите за мед. Пчелите надграждат килийките и удебеляват питите, защото се стремят да възстановят нормалното междурамково разстояние. Така се получава по голям обем за складиране на меда. Майката избягва да снася яйца в такива надградени пити. Удебелените пити много лесно се разпечатват с нож вместо с вилица, а това улеснява пчеларя и повишава производителността на труда. По този начин значително се увеличава и добивът на восък. По време на главната паша пчелите усилено произвеждат и восък и затова през целия период трябва да се използва и строителната рамка.
Източник:: http://agronet.bg/

събота, 4 юни 2011 г.

Месец юни


Календар на пеларя за месец Юни

Грижи за пчелите през месец юни

Климатични особености

Юни е първият летен месец. Продължителността на деня от 15 часа и 7 мин. от 1 юни постепенно се увеличава до 15 часа и 19 мин. на 21 юни, след което започва бавно да намалява.

Фенологичен календар през юни

През юни настъпва главната паша от ливадите и пасищата. Цъфтят последователно и липите - едролистна, дребнолистна и сребриста. От тях при висока въздушна влажност пчелите събират много мед. Зацъфтяват жълтата и бялата комунига, прешленският конски босилек, лисичата опашка, ранилистът, овчарският босилек и др. По високите райони цъфтят теснолистната върбовка, риганът и чубрицата, а по влажните – здравецът, капелата и ментата. При дъждовни години из пустеещите места и пасищата избуяват различни видове бодил. В нивите цъфти синапът и овчарският босилек.

От културните растения продължават да цъфтят еспарзетата и звезданът. Започват да цъфтят люцерната, резенето, конопът, анасонът, баклата, тиквите, дините, пъпешите, фацелията и тютюнът. В подбалканските райони от площите засадени с лавандула пчелите събират значителни количества ароматен мед.
През юни цъфтят и жасминът, асклепиасът, аморфата, птичето грозде, плюскачът, каталпата, китайският мехурник и др. През втората половина на месеца в отделни райони, започва да цъфти слънчогледът. През някои години в отделни райони пчелите събират значителни количества мана от листата на дъба и от други горски видове.

Състояние на пчелните семейства през месец юни

Пчелните семейства са напълно развити и готови да използват главната паша. През юни пчелните семейства изпадат често в роево състояние. Това става, защото пчелите запълват по-голяма част от питите с нектар и прашец, а майката няма достатъчно свободни килийки за снасяне на яйца. По-голямата част от пилото в кошерите е запечатано. Когато главната паша още не е настъпила или пък времето е неблагоприятно за летеж, пчелните семейства бездействат и лесно изпадат в роево състояние.



Работа на пчеларя през месец юни

Пчеларят трябва да направи преглед на пчелните семейства и при необходимост да им постави магазини и корпуси, ако това не е сторено дотогава. Главната паша е в разгара си. Пчеларят следи състоянието на пчелните семейства. Щом някои магазини или корпуси се напълнят със запечатан мед, то те трябва да се центрофугират и отново да се върнат на кошерите. При поява на роево състояние пчеларят взема мерки за прекратяването му. Поради ограничаване на пилото и умиране на голяма част от старите пчели, семействата може да отслабнат за следващата главна паша, когато има такава. В такъв случай от гнездата трябва да се извадят и центрофугират по 2-3 пити с мед, които трябва да се върнат отново за залагане на пило. Ако въпреки взетите мерки, някои семейства се роят, пчеларят трябва да следи това и да хване роевете. Сега е време за образуване на отводки.
Семействата са добре развити, с много млади пчели, времето е топло и има редовен приток на нектар и прашец, затова юни е най-подходящият месец за отглеждане на висококачествени майки и за смяна на старите майки.
Източник: AgroNET.BG