вторник, 10 май 2011 г.

Интересни факти свързани с пчелите




      По грапава повърхност пчелата е способна да влачи или да вдигне товар, надхвърлящ 2 пъти масата й

      при едновременен цъфтеж на няколко прашецоотделящи растения пчелите предпочитат да събират прашец от ограничен брой.

      Ако утрото е облачно, но пчелите летят активно, времето ще се подобри.

      Когато пчелите сутрин не напускат кошера, а стоят в него и жужат, към обяд ще завали дъжд.

      Излитат ли пчелите от кошера много рано, ще има ясен, хубав ден.

      Повишената агресивност на пчелите по време на главната паша предсказва настъпване на хладна нощ и като следствие от това постепенно прекратяване на пашата.

      За приготвяне на лъжичка мед (30 g) 200 пчели трябва да събират нектар цял ден при добра паша. Още толкова пчели обработват нектара, донесен в кошера.

      За запечатване на меда в 75 килийки се изразходва 1 g восък.

      Голямо струпване на връщащите се от паша пчели около входа означава, че ще започне краткотраен дъжд.

      Необичаен късен летеж на пчелите вечер през период н поддържаща паша показва, че следващият ден ще бъде неподходящ за летеж на пчелите

      Пчелите могат да „прогнозират” и каква ще бъде зимата: повишеното събиране на прополис и натрупването му около входа предсказва студена зима.

      Ако пчелите при приближаване на буреносни облаци не се прибират, а продължават своята работа, дъжд няма да има.

    През м.май


    Фенологичен календар за месец май

    Пчела работничка събира нектар и прашецПрез май настъпва първата главна паша от еспарзета и бяла акация. Зацъфтяват бук, летен дъб, клен, смърч, бял и черен бор. От тях пчелите събират прашец и манов мед. Цъфтят още гледичия, питомен кестен, татарски нокът, мъждрян, кучи дрян, маргарит, детелина, (бяла, розова, червена), гръклян, звездел, инкарнатка, мащерка, малина, спирея, подъбиче, синап, градински чай, зимен фий, мак, кориандър, бораго и др. Продължават да цъфтят глухарчето и някои от овощните видове.

    Състояние на пчелните семейства

    Продължава усиленото снасяне на яйца от пчелните майки. Те снасят от 1500 до 2000 и дори повече яйца на денонощие. Силните семейства вече имат по 8-10 цели пити с пило. Пчелите са изпълнили целия плодник на дадан-блатовия кошер и около 2 корпуса на многокорпусния. Пчелните семейства са готови да използват настъпващата главна паша. Пчелите усилено произвеждат восък и градят поставените в кошерите восъчни основи. Тъй като пчелното семейство има естествен стремеж към размножаване, то пчелите изграждат поставените восъчни основи с повече търтееви килийки, в които майката снася неоплодени яйца, от които се излюпват търтеи. Всеки пчелар иска пчелите да изграждат пити с работнически килийки и затова е необходимо да се поставят в кошерите строителни рамки. На тях пчелите изграждат пити с търтееви килийки. Майката снася неоплодени яйца в тях. Излюпват се и все повече търтеи. Заработва роевия инстинкт на семействата, които са в кошери с по-малък обем. Те се подготвят за естествено роене, като залагат роеви маточници.

    Работа на пчеларя през май

    Той трябва постоянно да бъде в пчелина. Доразширяват се напълно гнездата с восъчни основи и редовно се изрязват изградените и запечатани „далаци” на строителните рамки. Вземат се своевременно мерки срещу изпадане на пчелните семейства в роево състояние. Поставяме магазин върху плодника при дадан-блатовия кошер или нов корпус при многокорпусния. По този начин се продължава развитието на семействата, ако корпусът е изпълнен с пило, мед и прашец преди още да е настъпила главната паша. Когато някои семейства са изпаднали в роево състояние, пчеларят трябва да го прекрати.
    С настъпването на главната паша от акация, еспарзета и др., кошерите трябва да се откарат навреме при цъфтящите култури. Трябва да се полагат необходимите грижи за пълноценното използване на главната паша. Не бива да се струпват много кошери на едно място. Кошерите трябва да се поставят на групи от 30 до 50 броя. Всяка група кошери трябва да е отдалечена на около 1-2 км от другата. Това зависи от площта на културата, нейната продуктивност на нектар и прашец и от нуждата от пчели за опрашване. Семействата не трябва да се безпокоят с излишни прегледи.
    Източник: agronet.bg

    петък, 6 май 2011 г.

    Насаме с пчелите 17 Производство на пчелни майки


    Насаме с пчелите 16 Зазимяване на пчелните семейства


    сряда, 4 май 2011 г.

    Насаме с пчелите 15 Създаване на отводки


    понеделник, 2 май 2011 г.

    Насаме с пчелите 14 Роене


    неделя, 1 май 2011 г.

    Насаме с пчелите 13 Продуктивно пчеларство